Haber

32 yıl önce kaldığı eski cezaevine bu kez depremzede olarak geldi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremden etkilenen iller arasında yer alan Malatya’da çok sayıda bina yıkılırken çok sayıda bina da hasar gördü. Çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği Malatya’da evsiz kalanlar çadır kente, kamu kurum ve kuruluşlarına, toplu taşıma araçlarına ya da bulabildikleri uygun yerlere sığındı.

DEPREM MAĞDURLARI KÜLTÜR MERKEZİNE DÖNÜŞÜLEN CEZAEVİNDE KALDI

Merkez Yeşilyurt ilçesinde Kültür Merkezi olarak kullanılan eski cezaevi de çok sayıda evsizi barındırıyor. Bölgede 56 yıl önce yapılan ve 41 yıl cezaevi olarak kullanıldıktan sonra boşaltılan yapı, aslına uygun restore edilerek Gedik Kültür Merkezi’ne dönüştürüldü.

“GÜN BİR GÜN HAPİSHANE GİRECEĞİMİ DÜŞÜNMÜYORDUM”

Gedik Mahallesi’ndeki merkez depremden sağ kurtulunca mağdurların sığınağı oldu. Eşinden boşandıktan sonra yalnız yaşayan Fikret Barak (57), 32 yıl önce tutuklu bulunduğu cezaevine bu kez depremzede olarak döndü. Barak, bir gün cezaevine girmeyi hiç düşünmediğini belirterek, “Çocuğum gidecek yerim yok. Kamyon şoförüydüm, malul olarak emekli oldum. Depremde evim yıkılınca ben buraya yerleşti.1991 yılında burası cezaevi iken infaz nedeniyle 3 saat kaldım.’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu