Haber

AB, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini sunmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu, Rusya’ya elmas ticareti yasağını da içeren 12’nci yaptırım paketi teklifini çarşamba günü üye ülkelere sunmaya hazırlanıyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkeleri dışişleri bakanlarının Brüksel’de yaptığı toplantı sonunda Rusya’ya yönelik hazırlanan yeni yaptırım paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“12’nci yaptırım paketine ilişkin çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz.” Borrell, kısıtlayıcı önlemlerin kişisel, ekonomik ve sektörel yaptırımları içerdiğini hatırlattı.

Hazırladıkları paketi çarşamba günü üye ülkelere sunmayı planladıklarını belirten Borrell, “12’nci pakette daha fazla kişinin listelenmesi, elmas dahil yeni ihracat yasakları, Rusya’nın petrol gelirini azaltmak için petrol tavan fiyatını sıkılaştırmaya yönelik eylemler yer alacak. ve yaptırımların aşılmasıyla mücadele.” İfadesini kullandı.

Yeni yaptırımların yürürlüğe girebilmesi için üye devletlerin onayı gerekiyor.

AB, savaş nedeniyle Rusya’ya karşı şu ana kadar 11 yaptırım paketi uygulamaya koydu. Bu kapsamda Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol, kömür ve altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar da dahil olmak üzere çok çeşitli kısıtlamalar getirildi.

Öte yandan AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole yönelik ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat kararları 5 Aralık 2022’de yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde satılması halinde G7 ve AB ülkelerindeki şirketlerin bu petrole yönelik nakliye, sigorta, komisyonculuk gibi çeşitli hizmetleri sağlayamayacakları belirtiliyor. Söz konusu hizmetlerin verilebilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatının altında faaliyet göstermesi gerekiyor.

Son zamanlarda Rus petrolü uluslararası piyasalarda belirlenen tavan fiyatının üzerinde işlem görüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu